• Tarsus
    +11°C

Tarsus Tso Bilgi Merkezi


20

 

İVME FİNANSMAN PAKETİ

BİLGİLENDİRME DUYURUSU

 

Ülkemizde ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı ve ihracat döviz getiri potansiyeli yüksek sektörlerin desteklenmesi hedefiyle İVME FİNASMAN PAKETİ oluşturulmuştur.

 

Program kapsamında aşağıda yer alan finansman paketleri  sunulacaktır.

1.       Makine İmalatı Finansman Paketi : Aşağıda yer alan makine imalat sanayi alt sektörlerinde yer alan yerli ve yeni makine üreticileri ve bu makine imalatçılardan makine alımı yapacak firmaların yatırım ve yatırıma bağlı işletme kredisi ihtiyacı karşılanacaktır.

Ø  Elektrikli Makine ve Aksamları

Ø  Bilgisayar, Elektronik, Optik

Ø  Motorlu Taşıtların Aksam ve Parçaları

Ø  Motor ve Aksamları

Ø  Genel Endüstri Makine ve Aksamları

Ø  Elektrikli Teçhizat

 

2.       Hammadde/Aramalı İmalatı Finansman Paketi : Hedeflenen sektörlerde üretimi/üretim potansiyeli bulunan hammadde/ara malı imalatı yapan firmaların komple yeni yatırımları ile bu çerçevede yatırım yapacak firmaların yatırıma bağlı işletme kredileri ihtiyacı karşılanacaktır.

 

Ø  Kimyasal ve Medikal (Eczacılık) Ürünler

Ø  Plastik ve Kauçuk Ürünler

Ø  Suni ve Sentetik İplikler

Ø  Kağıt, Karton ve Mukavva

 

VADE – LİMİT

İVME Finansman Paketi kapsamında kullandırılacak üst limitler yatırım kredilerinde 150 Milyon TL, işletme kredilerinde azami 30 Milyon TL olabilecektir. İşletme kredilerinde azami 1 yıla kadar anapara ödemesiz dönem olmak üzere  azami 5 yıl vade, yatırım kredilerinde azami 2 yıla kadar anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami 10 yıl vade uygulanabilecektir.

FAİZ ORANLARI

 

Faiz Oranları DİBS Endeksli ve TÜFE Endeksli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

1-      DİBS Endeksli Faiz Oranı: DİBS Endeksli Değişken Faiz Oranları hesaplamalarında aylık olarak güncellenmek üzere bir önceki ay için 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl vadeli DİBS faiz oranları baz alınacaktır. Bu faiz oranları kredi vadesi boyunca yılda bir kez aynı hesaplama yöntemi ile güncellenecektir.

Vade

Oran

0-2 Yıl

2 yıl vadeli DİBS+% 1,00

2+-5 Yıl

5 yıl vadeli DİBS+% 2,00

5+-10 Yıl

10 yıl vadeli DİBS+% 3,00

2-      Enflasyona Endeksli Faiz Oranı: TÜFE Endeksli Değişken Faiz Oranları hesaplamalarında kredi kullandırım tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacaktır. Bu faiz oranları kredi vadesi boyunca yılda bir kez aynı hesaplama yöntemi ile güncellenecektir.

Vade

Oran

0-2 Yıl

TÜFE+ % 2,00

2+-10 Yıl

TÜFE+ % 3,00

Okunma Sayısı: 239
resim

MENÜ